Barbora Špotáková: Zažila jsem obavy v těhotenství i při sportu. S oběma se musí pracovat, nic není zadarmo

Barbora Špotáková je jednou z nejúspěšnějších českých atletek současnosti, která v hodu oštěpem na světové úrovni jen těžko hledá konkurenci. Na kontě má dosud nepřekonaný světový rekord i dvě zlaté medaile z olympijských her. Kromě vrcholové sportovkyně je ale taky mámou dvou synů, a nás proto zajímalo, jak se jí daří dlouhodobě kombinovat náročnou sportovní kariéru s péčí o děti a jak se jí povedlo vrátit se po dvou porodech tak rychle zpět do formy.


22. 6. 2021 Veronika Vimmerova Sdílet:
Barbora Špotáková: Zažila jsem obavy v těhotenství i při sportu. S oběma se musí pracovat, nic není zadarmo

Jste nejenom úspěšná atletka, ale taky máma dvou synů. Jak se dá skloubit vrcholová kariéra, při které docela dost cestujete po světě, a starost o děti?

Ono to s tím cestováním zase není tak horké, tolik ho není. Mám zhruba tři dvoutýdenní soustředění v zahraničí ročně, zbytek odtrénuji v Česku, a pět zahraničních závodů, kam ale většinou jedu jen na otočku. Řekla bych ale, že pokud má člověk podporu a víru, dá se vyřešit úplně všechno.

V době, kdy jsme dělaly tento rozhovor, jste trénovala v Turecku. Můžete brát na takové výjezdy i rodinu, nebo je pro vás nutné tyhle dvě věci – tedy sportovní kariéru a rodinu – pevně rozdělovat?

Tentokrát jsem vybrala možnost soustředění bez dětí a myslím, že je to dobré pro všechny strany. U nás je to v pohodě, protože máme obě hlídací babičky, a přítel navíc bývá dva dny v týdnu doma. Cestování je teď sice vzhledem ke koronaviru trochu složitější, ale komplikované je to především s plánováním. V tom mám výhodu – nejsme velká skupina, kde se plánuje hůř.

Jak to celé vnímají vaše děti? Chtějí se taky věnovat sportu?

Myslím, že starší syn, osmiletý, už to začíná vnímat a děti ve škole mu samozřejmě řeknou, že má „slavnou“ mámu. Ten mladší, tříletý, se zatím snaží dohnat staršího a ještě si tolik neuvědomuje časovou osu a dobu, kdy jsem pryč. Jestli se budou věnovat sportu, to nevím, co do fyzické výbavy ale každopádně mají opravdu dáno. Pro mě je už kolikrát větší zábava sledovat jejich pohybové aktivity než profesionální atletiku. Líbí se mi ta jejich přirozenost.

Bylo pro vás těžké se po porodech vrátit zpátky do formy? Ženy se svým tělem v tomto ohledu po porodu často trochu bojují – trápí je kila navíc a ve svém těle se necítí tak jako před porodem. Měla jste s tím problém i vy? A co vám v tomto ohledu pomohlo?

Musím říct, že jsem s tím neměla nějaký větší problém. Možná proto, že jsem se snažila během těhotenství moc nepřibrat a taky jsem měla v hlavě plán – pokaždé se vrátit k atletice. Po druhém porodu jsem sice měla trochu problémy se zády, ale byly dané tím, že jsem chtěla uspíšit trénink.

Chtěli byste mít k dispozici online poradnu s lékaři během těhotenství? Zjistěte více o té naší.

Při druhém těhotenství jsem se po zážitcích trochu víc obávala porodu, a trochu víc jsem se na něj proto připravovala. A myslím, že se to vyplatilo.

Výhody členství

Výhody členství

Co všechno vám Spolek přináší?
Zjistit benefity

Je něco, co pro vás po návratu ke kariéře zůstalo i přesto jiné? Ať už po stránce fyzické, nebo psychické a v pozitivním i negativním smyslu.

Asi je to mou povahou, ale snažím se si věci příliš nepřipouštět. A především na sobě nemůžu dát znát jakékoli pochyby nebo nedostatky, protože soupeřky by je okamžitě vycítily. A protože Barboru Špotákovou chce porazit každý, rozhodně o nich nemluvím nahlas.

Během února a března jsme se Spolkem pro mateřství spustili rozsáhlou kampaň o strachu a nejistotách v těhotenství. S mnoha ženami jsme mluvili o tom, čeho se během těhotenství nebo po porodu obávaly, a snažili jsme se ukázat, že cítit v tomto období nejistotu je docela běžné. Cítila jste se vy během některého z vašich těhotenství nejistá? Pokud ano, jak jste se s tím poprala?

Naštěstí jsem během těhotenství neměla takových pocitů mnoho. Snažila jsem se myslet co nejvíc pozitivně a nepřivolávat nic špatného. I tak se mě ale tahle problematika dotkla. Při prvním porodu jsem nechala všechno svému vlastnímu osudu, skoro o ničem jsem se neinformovala a byl to nakonec skoro až nepříjemný zážitek. U prvního syna jsem měla zároveň po porodu i dost pochybností, jestli to všechno v pohodě zvládnu. V tom období mi pomohla kamarádka, která pracuje v oboru, a mohla jsem s ní proto věci probrat. Při druhém těhotenství jsem se po zážitcích trochu víc obávala porodu, a trochu víc jsem se na něj proto připravovala. A myslím, že se to vyplatilo.


Mohlo by vás také zajímat

Mohlo by vás také zajímat

Jdeme domů z porodnice. Jak na první krůčky v nové roli?
Přečíst článek

Obětovala jsem (mimo jiné) všechny letní dovolené, už dvacet let neznám pořádně letní radovánky.

V čem vám projekt Spolek pro mateřství dává smysl? Hodilo by se vám mít podobnou podporu v době, kdy jste byla sama těhotná?

Myslím, že skoro každému se hodí možnost se při různých problémech nebo nejistotách obrátit na odborníka. To se mi na Spolku velmi líbí. No a pokud se nedej bože stane nějaký velký problém, určitě je skvělá finanční pomoc a taky sdílení takové situace s rodinami, které mají podobný osud.

Cítíte někdy obavy nebo nejistotu ve sportu, nebo je to pro vás po těch letech naopak spíš rutinní záležitost?

Bohužel s věkem vnímá člověk obavy víc a víc. Dokonce jsem kvůli tomu začala na sobě v tomto ohledu pracovat – pravidelně se věnuji směsi meditace a pozitivního myšlení. Podotýkám ale, že něco takového se hodí do života obecně. Nic není zadarmo a měla by to být vlastně součást každodenního života.

My, kteří prosedíme celý pracovní život u počítače, si to dokážeme asi jen těžko představit, proto bych se ráda zeptala, co v reálu obnáší profesionální sportovní dráha? Jednak po stránce fyzické náročnosti a stálého udržování se ve formě, ale i po stránce psychické.

V podstatě je to každodenní práce v týdnu i o víkendech. Ale já jsem profesionální atletkou velmi ráda a také dobře vím, že toto období života netrvá příliš dlouho. Naštěstí jsem také do vínku dostala to, že pro mě den bez fyzické aktivity není úplný. Je to pro mě zcela přirozené a myslím, že to stojí právě za mou dlouhou kariérou. Je pravda, že udržet se na stejné fyzické kondici jako před lety je stále těžší. Ale snažím se na to pohlédnout z druhé stránky – už své tělo velmi dobře znám a taky jsem mnohokrát zažila, jaké to je, vyhrávat, a co pro to musí člověk udělat. To nemají všechny soupeřky.

Musela jste sportovní kariéře něco obětovat? Nebo je něco, co jí musíte obětovat i dnes?

Obětovala jsem (mimo jiné) všechny letní dovolené, už dvacet let neznám pořádně letní radovánky. Proto mám asi nejradši podzim. Naštěstí mám ale velkou podporu od partnera a teď i od synů. Už několikrát mi řekli, že to zvládnu a že mám ještě pokračovat.

Za svou kariéru jste nasbírala spoustu ocenění, máte tři medaile z olympijských her a stále ještě držíte světový rekord. Čeho byste ještě chtěla ve své kariéře dosáhnout?

Motiv pořád mám, ale nahlas ho raději říkat nebudu. Jsem totiž pověrčivá, stejně jako byla Dana Zátopková.


Přístup k prémiovým článkům

Přístup k prémiovým článkům

Chcete nahlédnout i do našich prémiových článků pro členky Spolku? A zdarma?
To mě zajímá

O Báře Špotákové

Bára je atletka tělem i duší a za svou dlouhou kariéru už toho stihla vážně dost. Je dvojnásobnou olympijskou vítězkou z olympijských her v Pekingu (2008) a v Londýně (2012), ale na kontě má úspěchů a ocenění celou řadu. Sama říká, že den bez pohybu je pro ni poloviční, což je nejspíš důvodem, proč i dnes pokračuje v kariéře se stejnou vervou a v současnosti se připravuje na posunutou olympiádu v Tokiu. Budeme jí držet palce, ať je z toho minimálně další zlato.

Těhotenství a následné mateřství jsou velká věc. A obavy, jak to všechno zvládnou, nejsou zdaleka to jediné, co během „nejkrásnějšího období v životě ženy“ čerstvé maminky (a samozřejmě i tatínci) řeší. Spolek pro mateřství je tu proto, aby jim pomohl ho prožít ve větším klidu a pohodě. Našim členkám nabízíme nejen články, ale i další výhody. Online konzultace s lékaři, přístup k online předporodnímu kurzu, a vzájemné krytí pro případy, kdy se věci nedějí tak, jak bychom si přáli. Přidejte se k nim a dopřejte si klid a jistotu.

 


Pošlete článek dál

Sdílet:

Informace, které naleznete v tomto článku, nenahrazují konzultace s lékařem či jiným specialistou. Neslouží k účelu diagnózy, léčby a ani jako prevence proti žádné nemoci či zdravotním problémům. Doporučujeme se vždy obrátit na vašeho lékaře, který zná vaše individuální potřeby a zdravotní stav.