Ročně zachrání přes 20 malých životů

Za tím, že je dnes Lubomír Hašlík vedoucím lékařem Centra prenatální diagnostiky v pražském Podolí, stojí z velké části náhoda a jedna dobře načasovaná odpověď na pracovní inzerát. Dnes s jeho týmem operují vrozené vývojové vady u dosud nenarozených dětí a zachrání tak desítky životů ročně. Svoje poslání bere s ledovým klidem a chladnou hlavu doporučuje i nastávajícím rodičům – ať už jde těhotenství podle plánu nebo se objeví nečekané komplikace.


20. 8. 2020 Veronika Vimmerova Sdílet:
Ročně zachrání přes 20 malých životů
Zákroky, které děláte, vyžadují velkou přesnost, pracujete s několikacentrimetrovými dětmi uvnitř dělohy. Jak se s tím vyrovnáváte? Může být tlak na vaší pozici silnější než u jiných lékařských oborů?

Je důležité naučit se vyvážit empatii a medicínu. Nejsem robot, aby mi to mohlo být jedno, ale v základu prostě musím podat co nejlepší výkon. Je to psychicky náročné, rodiče jsou často psychicky rozhození, výkony nejsou jednoduché. Pokud bych ale hned na začátku počítal s tím, že něco nezvládnu, pak bych tady nemohl být. To, že operujeme děti, které se mají narodit až za několik týdnů, je určitě abstraktní věc, ty pocity ale musí jít úplně stranou. Jsou tady děti, které mají problém a ten je potřeba vyřešit. Není co ztratit – když nic neuděláme, většina z těch dětí zemře. Takhle jim alespoň můžeme zkusit pomoct.

Dá se vrozeným vývojovým vadám, kterým se věnujete během těhotenství, nějak předcházet nebo jsou bohužel úplně na přírodě?

Z pozice rodičů příliš ne. Běžnou a osvědčenou radou je užívání kyseliny listové jako prevence rozštěpových vad páteře, ale ty u nás neoperujeme. Plošně se můžeme snažit motivovat ženy k tomu, aby rodily dříve, protože ve vyšším věku opravdu přibývá případů Downovy choroby a dalších onemocnění. Roli hraje i zmíněný počet vícečetných těhotenství, které mají predispozice k častějším komplikacím a vliv může mít i všeobecně zdravější životní styl populace. To jsou faktory, kterými se dá korigovat, jestli bude počet vývojových vad stoupat nebo klesat.

Jak se k vám žena, která u svého nenarozeného dítěte zjistí vývojovou vadu, může dostat? Potřebuje nějaká speciální doporučení?

Většinou je to tak, že pokud se u matky některá z vývojových vad objeví, ošetřující lékař nám ji sem sám pošle. Pokud ne, v rámci zjištění druhého názoru se mohou ozvat i samy bez doporučení. Je to dost jednoduché, na webových stránkách máme formulář, prostřednictvím kterého se dá objednat bez jakýchkoliv žádanek. Všechny u nás prováděné úkony navíc pokrývá české zdravotní pojištění.

Je v Česku všeobecně dobré povědomí o tom, že těhotenství můžou provázet komplikace? Setkáváte se s tím, že jsou matky dobře informované nebo je to naopak? A je vůbec v pořádku se během těhotenství rizikem vzniku vývojových vad přehnaně zabývat? Není to pro rodiče zbytečný stres navíc?

Se znalostí je to velmi relativní a opravdu záleží na každých rodičích. Hodně se setkávám s tím, že starší maminky více čtou a více se o průběh těhotenství zajímají, zároveň ale s těhotenstvím vyčkávají do pozdějšího věku, takže to, co přidají na jedné straně, uberou na druhé. Lehký stres je zase přirozenou součástí těhotenství – každá maminka má lehké obavy z toho, jak dopadnou screeningy a jestli bude všechno v pořádku. Aby ale stres ovlivnil těhotenství, bavíme se o jeho úplně jiné síle. Takový stres může vyvolat i předčasný porod, ale to jsou jiné případy.

Nejdůležitější je podpořit rodiče nejen z hlediska lékařské péče, ale i psychiky. Klidní a spokojení rodiče jsou základem vydařeného těhotenství. Podporuji myšlenku Spolku a jejich službu, která onen klid může přinést. MUDr. Lubomír Hašlík vedoucí gynekolog Prenatální diagnostiky ÚPMD

PRO VŠECHNY MÁMY, I TY BUDOUCÍ.

Zajímá vás více co Spolek pro mateřství nabízí?
Ano, zajímá.

Těhotenství a následné mateřství jsou velká věc. A pravděpodobnost výskytu vývojových vad není zdaleka to jediné, co během „nejkrásnějšího období v životě ženy“ budoucí i čerstvé maminky (a samozřejmě i tatínci) řeší. Spolek pro mateřství je tu proto, aby jim pomohl ho prožít ve větším klidu a pohodě. Našim členkám nabízíme nejen články, ale i další výhody. Online konzultace s lékaři, přístup k online předporodnímu kurzu, a vzájemné krytí pro případy, kdy se věci nedějí tak, jak bychom si přáli. Přidejte se k nim a dopřejte si klid a jistotu.

 


Pošlete článek dál

Sdílet:

Informace, které naleznete v tomto článku, nenahrazují konzultace s lékařem či jiným specialistou. Neslouží k účelu diagnózy, léčby a ani jako prevence proti žádné nemoci či zdravotním problémům. Doporučujeme se vždy obrátit na vašeho lékaře, který zná vaše individuální potřeby a zdravotní stav.