S jakými situacemi se vaše klientky v porodnicích setkávají nejčastěji?
Často je to právě nedostatek informací ze strany personálu, který ženě nevysvětlí vedlejší účinky některého zákroku. Když se například porod vleče a personál ho chce popohnat, řeknou zdravotníci třeba jen „my vám teď pomůžeme a za chvíli budete mít miminko“, ale už ženě nevysvětlí, že jí podají oxytocin (umělá forma hormonu, který je v těle při porodu přítomný i přirozeně, pozn. redakce), ten jí pravděpodobně zesílí kontrakce, takže bude celý porod náročnější a zvyšuje se tím i riziko dalších intervencí nebo císařského řezu. Kdyby to nastávající maminka věděla, mohla by se rozhodnout svobodně, jestli takový postup chce, ještě chvíli počká, nebo ho nebude chtít vůbec. Rozhodne se ale na základě úplných informací. Už klasikou je pak v některých porodnicích nemožnost zvolit si při porodu polohu nebo nedostatečný bonding. Určitě chci ale upozornit, že to není všude. Mnoho porodnic se lepší, v některých se ale takové věci pořád dějí.
S tím může pomoci takzvaný porodní plán neboli dříve vyslovené přání. Jsou nějaké mantinely pro to, co do něj může žena napsat?
Jde o písemně sepsané přání ženy a ideální scénář porodu bez komplikací. Některé porodnice mají porodní přání vyvěšené na webu, takže je dobré se nejprve podívat, co je standardem, a k němu případně doplnit svoje požadavky. Přání se může vztahovat na dobu před porodem, na porod samotný, ale i na období šestinedělí nebo pro případ císařského řezu. Před porodem si ženy píší třeba to, že chtějí ztlumit osvětlení, že si nepřejí klystýr nebo aby nebyly omezovány v pohybu. U porodu je to klasicky volba polohy nebo to, aby jim zdravotník hned neodnesl miminko k měření, vážení nebo koupání. Požadavků je spousta, mám ale bohužel pocit, že se pořád opakují ty stejné věci.
Kdy a jak ho doručit do nemocnice, aby měla nastávající maminka jistotu, že se dostane do těch správných rukou?
První věcí je zkonzultovat přání v porodnici dřív, než do ní dorazí s kontrakcemi. To už pak mnoho nevyřeší. Ideální je zastavit se na oddělení dopředu a požadavky probrat s některým z místních zdravotníků. V den porodu pak doporučuji přání založit do zdravotnické dokumentace a na všechny dokumenty, které žena při přijetí podepisuje, napsat, že má porodní přání z toho a toho dne a přeje si, aby bylo respektováno. Vůbec bych se nebála vzít si s sebou několik kopií a rozdávat je – manželovi, dule, ošetřujícímu lékaři, jedno si nechat na nočním stolku. Přání by mělo být napsané stručně a v bodech, desetistránkovou esej budou zdravotníci louskat jen těžko. Pokud se přece jen stane, že někdo z lékařů začne přání zpochybňovat, je důležité si pamatovat, že žena nikdy nemusí dělat rozhodnutí hned. Pokud to její stav dovoluje, má právo požádat zdravotníky o klid na rozmyšlenou, kdy se může poradit s manželem, dulou nebo si klidně zavolat.